Jeśli zdecydowałeś się nabyć złoto w celach inwestycyjnych, to już teraz możemy Ci powiedzieć, że była to jedna z najlepszych decyzji w Twoim życiu. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości złoto jest doceniane już o kilkuset lat. Jego zakup nie wiąże się z żadnym ryzykiem inwestycyjnym, wręcz przeciwnie – to najpewniejsza forma zabezpieczenia pewnej części oszczędności przed inflacją, czyli spadkiem wartości pieniądza.
Dlaczego warto jeszcze nabywać złoto w celach inwestycyjnych? W jakiej formie najlepiej je kupować? Te kwestie poruszamy w naszym najnowszym artykule.

Ponadczasowe właściwości złota
Inwestowanie w złoto, to doskonała forma zabezpieczenia części środków na długie lata. W końcu złoto odznacza się takimi właściwościami, jak:
– mała podatność na uszkodzenia, chociażby w porównaniu do papierowych pieniędzy,
– odporność na inflację, wahania na rynku gospodarczym czy wahania kursów giełdowych,
– niskie możliwości podrobienia czy sfałszowania,
– prosta forma ewentualnej odsprzedaży.
– wysokie walory estetyczne;
– stała lub rosnąca wartość – wzrostowy potencjał złota.
To właśnie te cechy, którymi odznacza się złoto zdecydowały o tym, że popularność tego metalu szlachetnego jako środka inwestycyjnego wciąż rośnie.
Złoto występuje pod wieloma postaciami. Można nabyć je w formie:
– biżuterii,
– monet inwestycyjnych/bulionowych,
– sztabek;
– figurek lub pozłacanych przedmiotów.
Oczywiście nie wszystkie formy złota nabywane są w celach inwestycyjnych. Pozłacane przedmioty czy różnego rodzaju biżuteria nie gwarantują upłynnienia na gotówkę po zadowalającym kursie. W końcu bardziej odznaczają się one wartością estetyczną, a nierzadko sentymentalną. Nie są wykonane z najwyższe próby złota. Podlegają one cennikom złomu, jakie spotkamy w zakładach jubilerskich czy lombardach.

W jakie formie kupować złoto w celach inwestycyjnych?
W celach inwestycyjnych najlepiej sprawdza się złoto o najwyższej próbie. Kupujemy je w postaci monet inwestycyjnych/ bulionowych. Monety te są dość powszechne i łatwo udokumentować ich autentyczność . Kupujemy je jednak w wyższej cena w stosunku do objętości w porównaniu do sztabek.
W przypadku dużych sztab złota płacimy najmniej, biorąc pod uwagę cenę jednostkową. Sztabki kosztują jednak znacznie więcej niż pojedyncze monety, a nawet całe ich kolekcje.
Dla osób, które poszukują jakiejś formy pośredniej między złotymi lub srebrnymi monetami a sztabami, idealnie będą pasować małe sztabki w formie blaszek lub pastylek. Taka forma złota jest tańsza niż duże sztaby kruszcu, a jednostkowo tańsze też od monet.
Czy warto inwestować dzisiaj w złoto? Oczywiście, że tak. Warto zastanowić się przede wszystkim nad ilością kruszcu, którą chcemy nabyć i dostosować formę, w jakiej go zakupimy. Kupując złoto w celach inwestycyjnych wystrzegajmy się nabywania złotej biżuterii. Najlepiej stawiać na złoto w czystej postaci.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – w jakiej formie kupować złoto?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *