Wielu ludzi ma wątpliwości, czy warto inwestować monety bulionowe czy kolekcjonerskie. Sytuacja gospodarcza w wielu krajach na świecie staje się dość niepewna, dlatego kupno złota należy do jednych z najbezpieczniejszych sposobów lokacji swoich oszczędności. Metale szlachetnie powinny być nabywane tylko z pewnych źródeł, najlepiej u powszechnie znanych dystrybutorów surowca. Dlaczego? Kiedy nastąpi sprzedaż złota może spotkać nas niemiła niespodzianka, ponieważ okaże się, że zakupiliśmy podrobiony towar. Ryzyko falsyfikatu jest na szczęście najmniejsze w przypadku monet lokacyjnych, gdyż to właśnie złoto w tej formie najłatwiej zweryfikować.

Monety kolekcjonerskie – z jakich okazji są wydawane?

Monety kolekcjonerskie są krążkami okolicznościowymi wydawanymi przez Narodowy Bank Polski z okazji ważnych wydarzeń, takich jak: rocznice historyczne, imprezy sportowe na skalę międzynarodową, śmierć znanych postaci ze świata religii czy polityki czy tragiczne wypadki. Co trzeba wiedzieć o tego rodzaju monetach. Monety kolekcjonerskie wyróżniają się tym, że:
– mogą mieć wartość nominału, który nie funkcjonuje w tradycyjnym obiegu;
– ich nakład jest z góry określony;
– posiadają nominał, dzięki czemu można używać ich jako środek płatniczy;
– im są starsze, tym mogą być cenniejsze;
– częściej zbierane są w celach kolekcjonerskich niż inwestycyjnych.
Tego rodzaju monety produkuje się zazwyczaj za pomocą lustrzanego stempla, a następnie pakuje się je w plastikowe kapsle. Zdarza się, że są one dodatkowo uatrakcyjniane poprzez aplikacje z bursztynu, cyrkonii czy drewna.
Jak wyglądają najbardziej popularne monety bulionowe?
Monety bulionowe nie mają ograniczonego nakładu, a bite są głównie w celach inwestycyjnych, chociaż zdarzają się przypadki numizmatyków, którzy decydują się zbierać również te rodzaje krążków. To, co wyróżnia takie monety to charakterystyczny wygląd zewnętrzny: wybita waga, oznaczenie próby i kruszcu czy rok produkcji przedmiotu. Najważniejszą cechą monety bulionowej jest wysoka zawartość czystego metalu szlachetnego, którą szacuje się na 999,9. Zwykle są one bite w seriach w danym roku. Wśród najbardziej popularnych tego rodzaju krążków w skali międzynarodowej należy wskazać australijskiego Kangura, kanadyjski Liść Klonowy oraz amerykańskiego Złotego Orła.
Czy warto inwestować w monety lokacyjne?
Zdecydowanie tak, jednak należy pamiętać, żeby nie nabywać monet za wszystkie zgromadzone oszczędności. W monety lokacyjnie warto zainwestować także ze względu na wspomniany już wcześniej stosunkowo łatwy sposób weryfikacji monet. Zakup drogocennego kruszcu w postaci monet okolicznościowych i bulionowych może stać się doskonałą alternatywą nie tylko ze względów inwestycyjnych, ale także kolekcjonerskich.
Złoto może nabierać coraz większą wartość w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Taki obrót sprawy wiąże się zwłaszcza z problemami polityczno-gospodarczymi czy gwałtownym spadkiem wartości pieniądza. Kupno monet lokacyjnych: bulionowych czy kolekcjonerskich to jedna z dobrych alternatyw dla osób, które chcą uchronić swoje oszczędności na lata.

Inwestycja w monety kolekcjonerskie i bulionowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *