Złoto posiada doskonałe właściwości do wykorzystania go w celach monetarnych. W prosty sposób można uformować z niego krążki i sztabki, a następnie łatwo sprawdzić ich autentyczność ze względu na unikalną strukturę oraz gęstość. Sprzedaż złota staje co najmniej tak popularna jak zakładanie lokaty bankowej. Ten rodzaj inwestycji ma jednak zdecydowaną przewagę nad innymi formami przechowywania i mnożenia wolnych środków finansowych. W dobie przemian gospodarczo-przemysłowych oraz niestabilnej pozycji pieniądza to waluta, która jest całkowicie odporna na inflację. W ostatnich czasach szczególną popularnością cieszą się inwestycje w monety bulionowe lub monety kolekcjonerskie.
Jak inwestować w złoto?
Przede wszystkim bezpiecznie. Przy tego rodzaju działaniach należy sprawdzić wiarygodność dystrybutora złota oraz porównać oferty poszczególnych źródeł, u których możemy nabyć surowiec. Powinniśmy wykazać się szczególną czujnością przy podejrzanie niskich cenach lub wydłużonym czasie dostawy towaru. Wraz z popularyzacją lokowania kapitału z metale szlachetne na rynku rozwinęła się działalność fałszerzy, a niewyszkolony człowiek może mieć problem z weryfikacją autentyczności danego towaru, a falsyfikat zwykle zostaje ujawniony dopiero w przypadku sprzedaży złota.
Monety bulionowe – wartość dla inwestora i kolekcjonera
Tego rodzaju monety charakteryzują się przede wszystkim:
– wysoką wartością inwestycyjną;
– wizerunkiem zewnętrznym ze szczegółowo określonymi parametrami: wybitą wagą czy oznaczeniem kruszcu;
– popularnością na rynkach międzynarodowych;
– wysoką zawartością złota lub srebra – 999,9;
– nieograniczoną ilością nakładu.
Monety bulionowe w przeciwieństwie do okolicznościowych zostały wyprodukowane głównie w celach inwestycyjnych. Ich wartość zależy od aktualnej ceny konkretnego kruszcu.
Monety kolekcjonerskie
Numizmatyka powinna zaczynać się od zdobywania wiedzy odnośnie serii, nakładzie czy wartości monet na rynku krajowym i zagranicznym. Monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP z okazji ważnych wydarzeń historycznych czy sportowych z czasem zyskują na wartości, znacznie przekraczając liczbę zawartą na nominale. Wartość każdej monety kolekcjonerskiej zależy od:
– rodzaju stopu;
– ilości nakładu;
– wartości próby;
– wieku krążka.
Szczególnie pożądanymi stały się w ostatnich czasach serie tematyczne moment, które mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Monety lokacyjne czy sztabki złota?
Na sztabki złota powinny zdecydować się osoby, które mają do dyspozycji przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych wolnych środków finansowych. Lepiej jednorazowo nabyć większą ilość surowca, ponieważ wiąże się to z niższą marżą podczas zakupów u niezależnego dystrybutora kruszcu. Nie oznacza to jednak, że nie warto inwestować w monety lokacyjne. Ich zakup to również doskonała alternatywa dla osób, które chcą w bezpieczny sposób przechowywać swoje oszczędności.
Inwestujesz w złoto, kupując monety bulionowe lub kolekcjonerskie? Nie zapominaj o bezpieczeństwie i zapoznaj się z przebiegiem całej transakcji.

Kilka faktów odnośnie monet bulionowych i kolekcjonerskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *